
Każdy ma swój sposób na odprężenie. Niektórzy idą na spacer z psem, inni słuchają muzyki, a jeszcze inni odpoczywają oglądając ulubiony serial. Nie tak dawno w Polsce stała się modna nowa forma ćwiczeń połączonych z relaksem, czyli joga. Dlaczego jest takim fenomenem? Odpowiedź na to pytanie może sprawić, że i Ty odkryjesz w sobie zamiłowanie do tej aktywności.
Charakterystyka jogi
Joga wywodzi się ze starożytnej indyjskiej filozofii, która zakłada harmonię pomiędzy ciałem a umysłem. Jest narzędziem służącym do radzenia sobie ze stresem i osiągnięcia równowagi psychicznej. Składa się z różnorodnych ćwiczeń, a w zasadzie pozycji wspierających określone funkcje orgaznizmu. Niektóre z nich pomagają korygować drobne wady nóg i bioder, ułatwiają pozbycie się bólu kręgosłupa i ogólnego napięcia organizmu. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, to joga pomoże Ci uspokoić emocje i przywrócić równowagę. Wiele osób twierdzi, że dzięki tej praktyce lepiej śpi i łatwiej walczyć z depresją, nerwicą i stanami lękowymi. Ta ścieżka samorozwoju przywędrowała z Dalekiego Wschodu i zrobiła furrorę na całym świecie.
Joga a religia
Joga kojarzy się z hinduizmem i buddyzmem i nic w tym dziwnego – te religie są mocno przesiąknięte jej filozofią. W związku z tym osoby wyznające inną religię, jak i te niewierzące, zastanawiają się, czy praktykowanie tych ćwiczeń będzie związane z czymś, o czym nie mają pojęcia. Niektórzy nawet zakładają z góry, że joga sama w sobie jest religią i unikają tego tematu. Te skojarzenia powodują krytykę tej formy aktywności przez niektórych chrześcijan i uznanie jej za zdradę. Kończąc wszelkie dywagacje – klasyczna joga nie jest religią i wcale nie musi być z nią związana, jednak jeśli czyjeś sumienie na to nie pozwala, to przecież nie ma obowiązku jej wykonywania. Można też doszukiwać się w niej duchowości, bo w istocie są osoby, które traktują ją jako formę zbliżenia się do Boga, ale również nie ma przeciwwskazań, by praktykować ją w sensie psychologicznym w celu poprawienia samopoczucia, uspokojenia myśli i osiągnięcia wewnętrznej równowagi.
Różnorodność metod praktyki jogi

W odróżnieniu od niektórych form aktywności, joga posiada wiele odrębnych metod jej praktyk. Najbliższa tradycji indyjskiej jest metoda hatha, która zakłada ćwiczenia oddechowe pomagające się zrelaksować. Joga Iyengara z wykorzystaniem akcesoriów pomaga w problemach z kręgosłupem i skupia się bardziej na wykonywaniu pozycji niż medytacji. Kundalini jest dla tych, którzy w jodze dostrzegają sposobność do pogłębiania swojej duchowości i dzięki świętym pieśniom w towarzystwie dynamicznych ćwiczeń chcą rozbudzić wewnętrzną energię. Flow joga skupia się na płynnych ruchach przypominających taniec i usunięciu energetycznych blokad. Z kolei ashtanga jest dla tych, których nudzą tradycyjne pozycje, czyli asany i chcą wykorzystać swoją siłę i kondycję, by zwiększyć wydolność organizmu. Oczywiście to tylko niektóre z metod praktyki jogi, więc jeśli żadna z nich nie przypadła Ci do gustu, to na pewno znajdziesz coś dla siebie bardziej zgłębiając ten temat lub zapisując się na zajęcia, które dostępne są teraz w większości miast w Polsce.