
Różnorodność kolekcji butów na rynku często powoduje, że mimo możliwości wyboru ciężko stwierdzić dokładnie, który model jest najlepszy. Producenci mówią w superlatywach o każdym produkcie, oczywiście po warunkiem, że należy do ich marki. Odpowiednie obuwie do biegania ma kluczowe znaczenie w czerpaniu przyjemności z tej aktywności, więc warto wiedzieć jakie cechy powinny posiadać doskonałe buty, co ułatwi decyzję.
Damskie buty do biegania – czym się powinny charakteryzować?

Chociaż kolor i wzór, to zazwyczaj pierwsza rzecz, na którą się zwraca uwagę patrząc na buty, to aby służyły nie tylko do patrzenia, należy przede wszystkim skupić się na ich funkcjonalności. Nie ma opcji by czuć się komfortowo biegając w zbyt dużym lub obciskającym obuwiu. Nie warto brać ładnych, ale za małych butów z nadzieją, że kiedyś się przecież rozciągną. Pierwszą cechą wyróżniającą porządny model jest cena. Niestety zazwyczaj za wysoką jakość trzeba początkowo sporo zapłacić. Tak naprawdę z perspektywy czasu jest to oszczędność, bo buty posłużą długo i będą przydatne podczas prawie każdej pory roku, dzięki czemu nie trzeba będzie kupować co kilka miesięcy nowych. Oczywiście czasem można trafić na świetną okazję i wydać dużo mniej pieniędzy, ale trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Nie wszystkie drogie buty są dobre. Charakteryzuje je jeszcze jakość wykonania, lekkość, trwałość i wyprofilowanie odpowiednie do różnych rodzajów stopy. Cholewka powinna być wykonana z oddychającej siateczki. Buty trzeba dobrać uwzględniając również czynniki indywidualne, bo nie każda stopa jest taka sama.
Jak wybrać pierwsze buty do biegania?

Na początku najważniejsze jest ustalenie swojego sposobu biegania, mianowicie – buty osoby z płaskostopiem powinny posiadać wsparcie od wewnętrznej strony, osoba obciążająca zewnętrzną część stopy dobrze by miała mocną amortyzację a ci, którzy stawiają prawidłowy nacisk na stopę będą się świetnie czuli w butach amortyzujących bez stabilizatora. Ponadto trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będą odbywały się treningi, bo istnieje zasadnicza różnica między nawierzchnią lasu a asfaltem. Do tej pierwszej warto zastosować obuwie z twardą powierzchnią a do drugiej – lekkie i elastyczne. Pozostaje kwestia podbicia. Normalne podbicie potrzebuje lekko zakrzywionych butów zapewniających stabilizację i tłumienie wstrząsów, z kolei buty dla osób z tym niskim będą trochę cięższe, sztywne i o prostym kształcie. W przypadku wysokiego podbicia dobrze sprawdzą się te amortyzujące, o elastycznej podeszwie. Najważniejsze to przymierzyć i przekonać się, czy dany model zapewnia poczucie komfortu.