×

Jak wygląda obróbka CNC w produkcji przemysłowej?

Jak wygląda obróbka CNC w produkcji przemysłowej?

Współczesna produkcja przemysłowa znacznie różni się od tej, która była powszechna jeszcze na początku XX wieku. Obecnie większość procesów jest zautomatyzowanych, a narzędzia są sterowane komputerowo. Nie oznacza to jednak, że pracownicy są zbędni – przeciwnie, konieczny jest stały nadzór wykwalifikowanych operatorów.

Na czym polega obróbka CNC?

Współczesne maszyny do obróbki metali i innych materiałów to zaawansowane urządzenia, wyposażone w komputerowe sterowniki. Po wgraniu odpowiednich instrukcji są w stanie wykonywać określony ruch ramieniem, na którym zamocowane jest odpowiednie narzędzie. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie ogromnych ilości identycznych przedmiotów, na przykład części maszyn, silników czy komponentów elektronicznych. Nie trzeba dodawać, że szybkość i precyzja takiej produkcji jest nieporównywalnie lepsze w stosunku do tradycyjnych metod.

To, co dzieje się w fabryce jest jednak ostatnim, najbardziej widowiskowym etapem. Równie ważne jest wykonanie odpowiedniego projektu oraz przeprowadzenie symulacji i testów, by upewnić się, że właściwości produktu zapewniają bezpieczne użytkowanie. Ważną rolę odgrywają również operatorzy odpowiedzialni za programowanie obrabiarek i dobór odpowiednich narzędzi, a także kontrolę jakości. W razie potrzeby przeprowadzają też kalibrację lub dokonują niezbędnych korekt.

Czy usługi CNC to przyszłość przemysłu?

Do niedawna standardem było wykonywanie wszystkich części we własnym zakresie, jednak uległo to zmianie. Obecnie wielu producentów zleca część produkcji na zewnątrz, firmom takim jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/. Wynika to z tego, że wydajność maszyn jest tak duża, że często przekracza zapotrzebowanie pojedynczego zakładu. W takiej sytuacji zakup własnych maszyn byłby mało opłacalny, ponieważ konieczne byłoby poniesienie kosztów zakupu, przechowywania i obsługi maszyn. Z kolei firmy świadczące usługi CNC są w stanie wykonywać zlecenia dla firm z różnych branż, a współpraca z wieloma klientami zapewnia ciągłość produkcji. Dzięki temu są w stanie wykorzystać pełen potencjał posiadanych maszyn.

Opublikuj komentarz