Joga dla kobiet w ciąży – zadbaj o swoje ciało
Przyszłe mamy na pewno szukają sposobności, by w zdrowy i przyjemny sposób rozluźnić swój organizm jakąś formą aktywności fizycznej. Ciężko znaleźć ćwiczenia, które będą odpowiednie dla kobiet w ciąży i ich wykonywanie nie zaszkodzi maluszkowi. Z pomocą przychodzi joga, która dzięki mnogości dostępnych metod jej wykonywania jest doskonałą opcją również dla tej grupy.
Czym jest joga?
Joga przywędrowała z Dalekiego Wschodu i wywodzi się z filozofii zakładającej utrzymanie harmonii pomiędzy ciałem a umysłem. Stosowana jest w celu rozluźnienia organizmu i pozbycia się stresu. Niektóre jej formy wspierają nawet w leczeniu jakichś drobnych dolegliwości. To sposób wykonywania ćwiczeń pomagający w odprężeniu ciała i pozytywnie wpływający na psychikę. Wbrew popularnej opinii joga nie jest religią i nie trzeba być wierzącym, by ją praktykować. Oczywiście jeśli ktoś wierzy, to może być ona dla niego dodatkową formą przejawiania duchowości i pojednania z samym sobą. Joga zaliczana jest do sposobów samorealizacji i metod uspokajania swoich emocji a także jako przejaw troski o zdrowie. Zakłada wykonywanie różnorodnych asanów, czyli pozycji służących wzmocnieniu ciała. Joga dla ciężarnych różni się od tradycyjnej dostosowaniem do potrzeb i możliwości tych kobiet oraz przede wszystkim działaniem przygotowującym do porodu.
Jakie asany dla kobiet ciężarnych?
Jedną z podstawowych pozycji jest popularny kwiat lotosu. Siedząc po turecku należy założyć prawą stopę na lewe udo i odwrotnie. Taki asan połączony z głębokim oddechem doskonale wycisza. Przysiad w rozkroku przygotowuje do porodu, a pozycja drzewa rozciąga mięśnie ud i poprawia koordynację. Asan prasarita padottanasana mimo swojej trudnej nazwy polega po prostu na wykorzystaniu krzesła do oparcia się o nie ze splecionymi rękoma i rozstawienie szeroko nóg z równo obciążonymi, postawionymi równolegle do siebie stopami. Należy wykonać ruch miednicy kierując pośladki do góry i wyciągając mięśnie kręgosłupa. Takie ćwiczenie odciąży brzuch i plecy. Najważniejszym asanem powinna jednak stać się pozycja relaksacyjna w leżeniu na boku. Będzie najbezpieczniejsza i mimo pozornie prostego wykonania, to należy ćwiczyć poczucie całkowitego relaksu i wyłączenia myśli. W tej kwestii warto również skonsultować się z ekspertem.
Jaka joga dla kobiet w ciąży?
Joga dla kobiet w ciąży przede wszystkim powinna opierać się na technikach relaksacyjnych i rozluźniających. Powinno się zrezygnować z praktykowania metod takich jak na przykład ashtanga, która zakłada dużo dynamicznych ruchów i skupia się na zwiększaniu wydolności organizmu wymagając przy tym dobrej kondycji. Przeciążanie się nie jest niczym dobrym w tym stanie i lepiej wtedy unikać go szerokim łukiem. Jeśli przyszła mama miała już wcześniej zamiłowanie do jogi, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby dalej ją praktykowała zmieniając tylko asany na te dostosowane do obecnej sytuacji. Jeśli jednak, to ktoś początkujący, to lepiej zaczekać do II trymestru. Najlepiej udać się na zajęcia jogi dla ciężarnych, które będą prowadzone przez profesjonalistę i dadzą pewność, że wykonywane pozycje są bezpieczne a także przyniosą tak pożądane odprężenie.
Opublikuj komentarz