Zdrowa żywność – gdzie jej szukać?
Coraz więcej osób zaczyna przykładać większą wagę do tego, co znajduje się na ich talerzach. Moda na bycie fit trwa – Polacy zwracają dużą uwagę na to co, i jak jedzą. Choć żyjemy w ciągłym biegu i nie zawsze mamy czas i energię na przygotowywanie dietetycznych, zdrowych posiłków, staramy się wykluczyć z codziennej diety niezdrowe produkty i sięgamy po ich bardziej wartościowe zamienniki.
Popularność tak zwanej zdrowej żywności wynika z jej korzystnego wpływu na nasz organizm oraz coraz jej coraz większej dostępności. Czym właściwie jest zdrowa żywność? Kategoria ta obejmuje produkty, które nie zagrażają naszemu zdrowiu, są niskoprzetworzone i wolne od niebezpiecznych dodatków takich jak na przykład pestycydy. Nieprzetworzona żywność dostarcza naszemu organizmowi witamin i minerałów niezbędnych do jego odpowiedniego działania a także nie zanieczyszcza go chemicznymi dodatkami.
Gdzie kupić zdrową żywność?
Bez wątpienia najbardziej pewnym źródłem zdrowych warzyw i owoców jest nasza własna uprawa. Hodując żywność we własnym ogródku mamy pewność, że będzie ona wolna od oprysków chemicznych i sztucznego nawozu. Jeśli jednak nie mamy możliwości by prowadzić własny ogród, warto zaopatrzyć się w zdrową żywność u lokalnych rolników – często możemy znaleźć ich na targowiskach miejskich i tam zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, a także naturalny miód, jajka od kur z wolnego wybiegu oraz inne produkty pochodzące z małych, ekologicznych gospodarstw. Inną możliwością jest szukanie zdrowego pożywienia w sklepach sieciowych, jednak wtedy nie zawsze mamy pewność, że produkty oznaczone jako naturalne faktycznie takimi są. Lepszym pomysłem są zakupy w specjalistycznym sklepie ze zdrową żywnością – wtedy mamy pewność, że kupowane przez nas produkty posiadają wszelkie certyfikaty wiarygodności, potwierdzające ich jakość.
Zdrowa żywność – ile kosztuje?
Za produkty z bio-certyfikatami zapłacimy często do trzech razy więcej, niż za produkty z nieekologicznych upraw. Mimo wyższej ceny mamy gwarancję, że zakupiony przez nas produkt jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Inaczej jest w przypadku np. owoców i warzyw, które możemy kupić w osiedlowym sklepie – nie wiemy, skąd pochodzą i w jaki sposób zostały wyhodowane. Często zdarza się niestety, że nieświadomie kupujemy owoce i warzywa zawierające pestycydy i szkodliwe środki ochrony roślin. Jest to zagrożenie nie tylko dla nas, ale dla całego ekosystemu. Warto się nad tym zastanowić, gdy będziemy wybierać pomidory na kolację.
Opublikuj komentarz